Mindenki, aki hozzászokott a vezetékes vízellátás kényelméhez, kialakított bizonyos vízhasználati szokásokat maga körül a háztartásában. Először meg kell ismerni a tényleges vízhasználati szokások következményeként jelentkező elhasznált víz mennyiségét, hogy mérhető legyen takarékoskodásunk eredménye.
Ennek elmulasztása, az ellenőrzés elhanyagolása esetén a csőrepedésre sokszor csak akkor derül fény, ha a víz a felszínre tör, beáznak a falak vagy károsodik az épület alapja. Egy normál csap csöpögése vagy egy WC-öblítő tartályának folyása komoly vízpocsékolást jelent; akár naponta több mint száz liter víz elfolyását is eredményezheti. Egy átlagos csapból egy perc alatt (a víz nyomásától függően) 6-12 liter víz folyik ki. Gondoljuk meg, mennyi felesleges vízfogyasztást (pocsékolást) jelent.
Egy átlag ember naponta körülbelül 200-400 liter vizet használ el. Egy kis odafigyeléssel azonban ezen jelentős mértékben spórolhatsz.
És íme a 12 tipp:
A konyhában
1. Mosogatáskor ne folyóvízzel öblítsd el a tányérokat! Vizet takaríthatsz meg, ha a mosogató egyik felét a mosogatáshoz, másik felét az öblítéshez használt vízzel töltöd fel!
2. Ha hidegen szereted inni a csapvizet, tegyél néhány palackkal a hűtőbe, ne a csapot folyasd a hideg vízért!
3. Ha főzés előtt megmosod az alapanyagokat, tálban tedd, ne folyóvíz alatt! Rengeteg vizet takaríthatsz meg így!
A fürdőben
4. Egy fárasztó nap után nincs is annál jobb, mint elmerülni egy tele kád forró vízben. Próbáld meg azonban nem minden nap ezzel kényeztetni magad, hiszen zuhanyzással fele annyi vizet használsz el.
5. A zuhanyzáson is lehet vizet spórolni, tusolj 1-2 perccel rövidebb ideig, így egy év alatt akár 2-3 köbméter vizet is megtakaríthatsz!
6. Állítsd át a WC öblítést alacsonyabb nyomásúra, így kevesebb vizet húzol le (szó szerint) a klotyón.
7. Te is úgy mosol fogat, hogy közben nyitva hagyod a csapot? Ezzel a hanyagságoddal rengeteg vizet pocsékolsz el, ezért fogmosásnál zárd el a csapot!
Mosás
8. Csak akkor indítsd be a mosógépét, ha teleraktad ruhával! Félig üresen is ugyanannyi vizet használ el mint tele, ezért gondold meg mielőtt beindítod!
9. Sőt! Azt sem árt megnézni, van-e olyan program a mosógépeden, amivel kevesebb vizet használsz! Ha van, állítsd be!
Ellenőrzés, javítás
10. Ellenőrizd rendszeresen vízszámládat, ugyanis kiderülhet, hogy repedés vagy szivárgás van a lakásban. Sokszor ezek a hibák csak pár hónappal a keletkezés után derülnek ki, és így sok víz folyik el feleslegesen.
11. A csöpögő csapokat sem árt megnézetni és megjavíttatni, így ugyanis hetente akár 600 liter víz is elfolyhat!
Víztakarékos adagolók
12. A víztakarékos perlátorok (adagolók) a normál csapok végére szerelhetők fel. Külsőleg teljesen megegyeznek a már fent lévő gyári adagolókkal, de használatuk során jelentősen kevesebb vizet engednek át.
Egy kis odafigyeléssel, tudatos vízhasználattal már sokat tehetünk környezetünk védelméért.